Velfortjent champagne til Sigrid Ekran Foto: Lillian Holden

Ekran er Norgesmester

Damedominans i Femund 600

Fotball Live

søndag 14. mar. kl. 20:00
Molde - Rosenborg

Kampstart om:

3 dager 9 timer 5 min. 48 sek.

Ellingsen synger «Diggeloo Diggeley»

Web-TV Himmeblå-stjernen og resten av gjengen i musikalen «Spring Awakening» er rammet av Melodi Grand Prix-feber.

Se video

Hjelpen på vei

Web-TV Hele verden lover å hjelpe Chile.

Se videoen her

Christian Søberg

Publisert 07.02.2010 kl 17:13 Oppdatert 07.02.2010 kl 20:26

Tips en venn på e-post:

Femundløpet i mål

Se bilder fra målgangen i Femundløpet 2010

Les mer

Bilder fra sjekkpunkt Tynset

Startende i F400

Se alle startende i F400-distansen. De startet fra Røros klokken 12 fredag.

Les mer

Startende i F600

Her er de startende i årets Femund 600. Starten gikk fra Øra klokken 12 torsdag.

Les mer

LES OGSÅ:

Kvam vant Femund 400 07.02.10 - 15:28

Damer i Femund-fronten 07.02.10 - 01:17

Racet mot Røros i gang 07.02.10 - 09:51

- Utrolig spennende! 06.02.10 - 11:56

Sigrid Ekran kom like før klokken 17 inn til mål på Røros. Hun er dermed første kvinne som vinner Femundløpets lange distanse.

SE BILDENE FRA MÅLGANGEN

Femund 600 er i tillegg NM-distanse, så Ekran kan krone seg med tittelen Norgesmester 2010 i langdistanse sledehundkjøring.

Les også: Kvam vant Femund 400

Ekran fortalte at det har gått bra hele veien.

- Vi manglet litt fart i starten, men utover løpet gikk det veldig bra, sa Ekran som så svært så opplagt ut ved ankomst Røros etter over 600 kilometer.

Se bilder fra Femundløpet: Bilder fra sjekkpunkt Tynset - Startende i F400 - Bilder fra Søvollen - Folkefest i Tufsingdalen - Startende i F600 - Bilder fra F600-starten

Hun fryktet lenge fjoråtets Norgesmester, Inger Marie Haaland, som jaget Ekran fra Tolga og helt inn.

Sigrid tok virkelig kommandoen i løpet fra sjekkpunkt Grimsbu. Derfra lå hun i tet hele veien. Et lite spenningsmoment var det i det Sigrid og hundene skulle passere heimen på Grimsbu, men det gikk glatt. Sigrid så seg ikke tilbake på de siste tohundre kilometerne. Men hun ble pustet i nakken av Inger Marie Haaland som ble Norgesmester i fjor.

– Jeg var redd for at Inger Marie skulle komme forbi hele veien, men jeg greide å holde farta oppe, sier Sigrid. Hun lå litt bak Robert Sørlie i starten.

Les også sakene: Sørlie først ut fra omstarten - Suveren i tet til Drevsjø - Sørlie på god vei mot Tynset - Robert fikk en liten reinsbukk

– Det har fungert bra fra dag én, men farten var ikke spesielt høy fra start. Men hundene har bjeffa og kosa seg og hele tiden villet dra videre, sa Ekran.

Med seier i prøve-VM har allerede Sigrid fått et favorittstempel. Men hun er lite villig til å stille seg selv som favoritt og nøyer seg med å si følgende: - det er godt for selvtilliten å vinne prøve-VM.

Sigrid har ikke bare VM neste år som mål. Hun planlegger også å kjøre Iditarod 2012.

– Begge de løpene setter jeg høyt og jeg tar et løp av gangen, sier Sigrid.

Hele skolen hyllet Reidun

Lokale nyheter Når man heter Reidun Joten, er rektor på Steigen skole og fyller 50 år, må man faktisk regne med å bli feiret på Alvdal stasjon. Les mer

Vil gi kvinner gratis prevensjon

Helse Helsedirektoratet anbefaler nå regjeringen å innføre gratis prevensjon for kvinner opp til 25 år. Les mer

Vil ikke prioritere bøndene

Lokale nyheter Ap-nestleder Helga Pedersen signaliserer at årets jordbruksoppgjør blir «moderat», tross beskjed fra partiets landbrukspolitiske eksperter om høyere temperatur enn tidligere. Les mer

Femundløpet en nettsuksess

Femundløpet 198 % økning for retten.no. Se alle bilder, videoer og artikler vi har laget i dette interaktive kartet Les mer

Se lesernes bilder

Har du egne bilder fra Femundløpet last de opp på Fjellpuls, her kan du også se andre leseres bilder.

Livvat sjekkpunkt

Video_import I forsamlingshuset Glomtun på Neby ved sjekkpunkt Tynset var stemningen høy fredag kveld. Kommunen er medarrangør. Hør hva Bernt Robert Hansen har å berette.

Se video

Kristin kjører kortløpet

Video_import Kennelhoste blant hundene sørger for distansebytte for Kristin Aasheim fra Røros.

Se video

Løypesjefen oppsummerer

Video_import Løypesjef i Femundløpet, Bent Ove Haga, oppsummerer løpet så langt, ved sjekkpunkt Tynset.

Se video

Sigrid sikter høyt

Video_import En av landets beste hundekjørere stiller til start. Hør hva Sigrid Ekran hadde å si før det braket løs.

Se video

Jan er lokal utfordrer

Video_import Jan Kvilvang fra Tufsingdalen er en av de mange unge utfordrerne. Hør hva Jan sier før løpet.

Se video

Se starten på Femund 600

Video_import Femund 600-kjørerne suste ut fra Øra på Røros torsdag klokken 12.

Les mer

Tips oss

Telefon Røros: 72 40 64 00
Telefon Tynset: 62 48 48 62
E-post: redaksjonen@retten.no

Kontakt oss

Sentralbord Røros: 72 40 64 00
Sentralbord Tynset: 62 48 48 62
Postadresse Røros: Postboks 24
7361 Røros
Postadresse Tynset: Postboks 126
2501 Tynset

Annonser

E-post: annonser@retten.no
Annonsekonsulent: Øyvind Nilsen
Annonsekonsulent: Siw Brean

Redaksjonen

Ansvarlig redaktør/Adm.dir: Nils Martin Tidemann

Redaktøransvar