Bear Grylls er tøffingen og villmannen som er i ferd med å bli mykere.
Han sier sliter litt med å gjøre den rette avveiningen, sier han til NTB. For hjemme i England har den 37 år gamle eventyreren og TV-profilen kone og tre unge sønner.
– Mannskapet mitt sier at jeg var 120 prosent vågal før. Idag er jeg bare 90 prosent, medgir han.
Bear Grylls er berømt for innsatsen i TV-serien «Mann mot natur», som har gjort ham til et verdensnavn etter starten i 2006. Mer er i vente, selv om Grylls bare vil si:
– Vent og se. Det gjelder meg også, jeg vet aldri hva de planlegger for meg!
Nå er han snart på vei til Norge, der han har prøvd seg i en episode av «Mann mot natur», sendt i fjor.
Bear Grylls er så barsk at selv speiderbevegelsen blir regnet som tøff igjen. Etter at villmannen ble utnevnt til Chief Scout i 2009 – altså speiderlederen over alle speiderledere – har medlemstallet eksplodert i Storbritannia.
– Det er lange ventelister for å bli med, sier han fornøyd, og påpeker at det på verdensbasis finnes 28 millioner speidere. Grylls regner speiding for en god måte å oppmuntre barn til å starte sine egne eventyr.
– Alle store eventyr starter med små eventyr. Jeg begynte med å klatre i noen små klipper ved havet sammen med faren min.
Det er en stund siden – for å si det slik:
Siden har Bear Grylls klatret i fjell, fosser og isbreer verden rundt, hoppet ut fra helikoptre, ballonger og fly, løpt gjennom en skogbrann, demonstrert hvordan man unnslipper kvikksand, vandret gjennom lava så støvlene tok fyr, spist de mest unevnelige ting – inklusive slanger, firfisler, hjortebæsj og ymse insekter – og drukket enda verre saker, blant annet egen urin og væske fra elefantekskrementer. Han har også brukt en død sau som sovepose.
Men best liker TV-seerne det når kroppen hans får juling der han demonstrerer alle sine kunnskaper om å overleve i tøffe situasjoner, sier Grylls:
– Å se noen andre lide later til å være deres favoritt!
Hvorfor er folk flest – som ifølge helseekspertene blir stadig mer stillesittende og overvektige – så fascinert av å se på kampen mot villmarken?
Bear Grylls er klar i talen, der han er på tråden fra husbåten sin i London:
– Jo mer vi mister kontakten med naturen, jo mer vil vi se slikt på TV. Jeg tror også at folk liker å bivåne andres bestrebelser. De tenker «ville jeg klart det», undrer på hva de selv ville gjort. Jeg prøver å gjøre folk sterkere ved å gi dem kunnskap og vise dem hva de kan gjøre for å overleve.
Etter klager på de tidlige sesongene, på at en del ting var simulert, står det nå klart og tydelig før hver episode starter at Bear Grylls og mannskapet hans får hjelp i livsfarlige situasjoner.
– Vi som oppsøker slike farer, er mye mer forsiktige enn folk gjerne tror. Vi trener hardt, forbereder oss svært godt, og lytter til våre indre stemmer når noe ikke føles bra. Samtidig elsker jeg det å være helt på kanten – der du må yte det maksimale for å klare deg. Fare er en stor og viktig del av arbeidet mitt, sier han.
4. mars utkommer selvbiografien hans, som lå på topp på britiske bestselgerlister i ni uker i fjor, på norsk under tittelen «Gjørme, svette og tårer». Der skriver han om barndom og oppvekst, og om hvordan han ble «reparert» mentalt gjennom sine fysiske anstrengelser.
Sårene var der. Ikke bare fra da han lå i sykehussengen med brukket rygg etter en fallskjermulykke i 1996 – og bestemte seg for å virkeliggjøre drømmen om å klatre Mount Everest: Men helt siden internatskolen da han var åtte år.
«Det spirituelle jobber gjennom det fysiske», skriver Bear Grylls i boken.
Dette formidler han også gjennom foredrag. I kjølvannet av at selvbiografien hans kommer på norsk, blir han å oppleve i Oslo, Bergen og Trondheim.
– Når du utfordrer naturen, lærer du også om deg selv. Liveshowene mine handler om å oppmuntre folk til å komme seg gjennom vanskelige situasjoner. Jeg forteller dem at selv om de er travelt opptatt med livet, så må de ikke miste drømmene sine av syne, forklarer han.
– Og dersom du må oppsummere det aller viktigste i én setning?
– Aldri gi opp! Det er hva det handler om; ilden inni deg, som gjør at du ikke gir opp. Alt det andre kan du lære. (ANB-NTB)
NES: Alle som vil inn på Neskollen skole, og samtidig smake på kakene, må kjøpe billett ved inngangen. Dårlig løsning, mener Foreldreutvalget for grunnopplæringen.
Facebook er klar for Wall Street. Men General Motors sår tvil om lønnsomheten.
Piotr Leciejewski var omtåket etter en hjernerystelse mot Sogndal. Se Leciejewski-smellen her!
General Aladeen og hans kamel Osama har vært på kafé i Cannes, der årets filmfestival nå er i gang.
Ut av «The Voice» - inn på VG-lista