Ketil Reitan og Lars Monsen har tre beintøffe døgn foran seg.
| Reidun Røe | |
| Publisert 04.02.2010 kl 09:31 Oppdatert 04.02.2010 kl 09:31 |
I dag klokka 12 går startskuddet for Femundløpets barskeste etappe, F600. Det er minus 8 grader, lett snøvær og svak vind fra sørøst på Røros.
Løypeansvarlig Bent Ove Haga legger ikke vekt på snøfallet.
- Snøen er så lett at den neppe vil by på utfordringer, men mer fungere som styresnø og antakeligvis gi bedre glid. Da er det verre over sjøene. Sprekk i isen over Rambergsjøen og Håsjøen har skapt overvann, forteller Haga.
Ketil Reitan og Lars Monsen er blant de nærmere 200 deltakerne i årets Femundløp, som har status som prøve-VM før Femundløpet blir norgeshistoriens aller første VM i langdistanse hundekjøring neste år.
I år er den obligatoriske hviletida økt med 11 timer. Det kan slå positivt ut for de lokale kjørerne, mener Ketil Reitan, som bor i Narjordet.
- Løpet følger treningstraseene våre. Når hundene er veldig slitne på slutten av løpet, kan det bli full stopp på vei mot mål fordi de insisterer på å dra hjem, sier Reitan, som håper den ekstra hviletida gir ekstra krutt på tampen.
Villmarkingen Lars Monsen sier at han er novise i hundekjørerfaget. I år stiller han for fjerde gang.
- Jeg lærer nye ting hele tida av garvede hundekjørere som Ketil, smiler Monsen.
Lokal sport Birkebeinerveteranen Grøtli forsøkte å melde seg på Birkebeinerrennet 1. desember. Da var det fullt. Glamour-modell Linni Meister tapte et veddemål denne uka og ville melde seg på, og Birkebeineradministrasjonen fant umiddelbart en åpning. Les mer
Femundløpet Kjell på 5. plass, Sigrid på 6. plass og Ketil på 7. plass. Les mer
Kalenderen fra Fjellpuls | ||
Nye innlegg fra Rettens mening | ||
Nye gamle bilder | ||
Siste kommentarer fra Fjellpuls