Får ikke frakte løperne til start.
| Publisert 16.02.2009 kl 11:58 Oppdatert 16.02.2009 kl 12:00 |
Med seks mot en stemme har formannskapet i Os avslått søknaden fra IL Nansen om å frakte løpere i Dalrennet til starten med skuter.
Hva mener du? Si din mening i kommentarfeltet under saken!
- Rennet har vært arrangert i mange år og har en historie med seg når det foregår i akkurat de traseene det gjør. Imidlertid har tidene forandret seg ved at man ønsker et kortere arrangement hvor man er avhengig av motorisert ferdsel for å få gjennomført rennet. Som en følge av dette har mye av det opprinnelige også blitt endret ved at man ikke lenger overnatter og tar i bruk setre og buer som tidligere har vært brukt under rennet, skriver rådmannen i saksutredningen.
Det pekes på at det i tidligere saksframlegg har blitt pekt på at det er uheldig å etablere en praksis for å gi dispensasjoner til motorferdsel til ren persontransport.
- At man er avhengig av skuterskyss for å få et skirenn kan også føre til at det skapes tilsvarende behov i for eksempel påskegudstjenester eller isfiskekonkurranser.
- I 2006 ble det gitt tillatelse, men formannskapetoppfordrdet i vedtaket til at IL Nansen endrer traseene slik at behovet for persontransport og motorferdsel reduseres. Denne oppfordringen er ikke fulgt opp av søkeren, skriver rådmannen.
I dispensasjonssøknaden fra IL Nansen går det fram at skuter skal brukes til å transportere renndeltagere fra Løvli til startplass for skirennet, en startplass som alternerer mellom Mastukåsen og Storvollia. Det er snakk om fem-seks turer på arrangementsdagen.
- Utviklingen skremmer
Lokale nyheter Røros Flyservice etterlyser en plan for næringsutvikling i Røros. Bruker Tynset som det gode eksempel
Lokale nyheter Statens Naturoppsyn (SNO) har rapportert arbeidet etter veireparasjon. Les mer