...
Foto: ANB

Klarert for bjørnejakt

Åtte kommunale fellingslag er godkjent for å delta i skadefelling på bjørn.

Nyheter det snakkes om

Slår alarm etter negativ utvikling

Kattefamilie dumpet

Fikk oksesæd i gave

Villreinstatue utsatt for hærverk

Ikke bare bilistene bommer

Hans Inge Moan
Publisert 02.07.2010 kl 15:15 Oppdatert 02.07.2010 kl 15:15

Tips en venn på e-post:

Sommerens siste samling for fellingslagene er avsluttet ved Haltdalen kurs-og øvingssenter.

Alt for få av de skadefellingsforsøk som blir iverksatt ender med felling. Dette ønsker de åtte kommunene Røros, Holtålen, Tydal, Selbu, Klæbu, Melhus, Midtre Gauldal og Rennebu å gjøre noe med, og bygger opp kompetansen i forbindelse med skadefelling på bjørn.

160 jegere på samlinger

Rundt 160 jegere har til nå deltatt på samlinger i regi av Fylkesmannen i Sør-Trøndelag og fellingsleder Hans Iver Kojedal i Holtålen kommune.Alle kommunene har nå fått drillet sine fellingslag. Hver samling gikk over to dager, med en teoretisk del og en dag med skyting. For å kunne delta i skadefellingsforsøk i de nevnte kommunene kreves det at man har deltatt på en slik samling og har bestått skytetest. Dette blir satt som en av betingelsene i en eventuell skadefellingstillatelse på bjørn, gitt av Fylkesmannen. Alle som deltar får skytebevis.

For lite trening

- Skytetesten var det mange som var ganske spente på. Spenningen var derfor høy da deltakere møtte til dyst på skytebanen. De ble drillet i skyting på bevegelige og faste mål, på korte og lengre avstander. Det viser seg at mange har for lite trening i denne type skyting. Det var flere som sleit litt, men utover dagen ble skytingen bedre. De aller fleste tok testen med godkjent resultat, forteller Hans Iver Kojedal til Arbeidets Rett, og fortsetter:

Bedre skyttere

- I forhold til prestasjonene var det ikke vanskelig å se at trening og instruksjon har løftet nivået betraktelig hos mange av de som har deltatt på disse samlingene.Skytetesten er utviklet av Kojedal, i samarbeid med fellingslaget i Holtålen. Mannskaper fra Haltdalen skytterlag, med Vidar Aune i spissen, har sørget for at skytingen er gjennomført på en skikkelig og profesjonell måte. Lars Axel Nygård har bidratt med sin kompetanse på våpen-og skyteteknikk.

...

Ordførere blir lærere

Lokale nyheter Skal veilede unge entreprenører Les mer

...

Grove spor i verneområde

Lokale nyheter Statens Naturoppsyn (SNO) har rapportert arbeidet etter veireparasjon. Les mer

Bilder fra Fjellpuls

Nasjonal Timesannonsering - Klikk her!

Tips oss

Telefon Røros: 72 40 64 00
Telefon Tynset: 62 48 48 62
E-post: redaksjonen@retten.no

Kontakt oss

Sentralbord Røros: 72 40 64 00
Sentralbord Tynset: 62 48 48 62
Postadresse Røros: Postboks 24
7361 Røros
Postadresse Tynset: Postboks 126
2501 Tynset

Annonser

E-post: annonser@retten.no
Annonsekonsulent: Øyvind Nilsen
Annonsekonsulent: Siw Brean

Redaksjonen

Ansvarlig redaktør/Adm.dir: Nils Martin Tidemann

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.