– Jeg vet ikke da ikke helt jeg, det vart bare et rent og fint, godt skihopp rett og slett, konstaterer Gyda Westvold Hansen på spørsmål om hva som skjedde i hoppbakken fredag formiddag.
Innsatsen i hoppbakken sendte 20-åringen først ut i langrennssporet på Lillehammer og der hadde hun tolv sekunder ned til hoppspesialisten Anikka Sieff fra Italia. Forspranget økte umiddelbart etter start, og seieren var aldri i noen form for fare.
– Jeg startet med et veldig bra skihopp og så langrennet fint også. Jeg greide å øke og gikk bedre og bedre på ski, kommenterer jenta fra Dalsbygda.
Gyda (20) – kvinne for sitt skjegg
Stuan raser mot IOC etter OL-nei: – Det er håpløst
Sieff forsvarte sin andreplass og kom inn 1.11,5 minutt bak vinneren.
Westvold Hansen er overlegen i kombinert om dagen, men sjøl er hun ydmyk og sier det alltid er ting å ta tak i.
Kombinertjentene fortsetter også innsatsen for å kunne komme med i neste OL, og underskriftskampanjen som ble initiert av SWIX har nå samlet inn 16.000 underskrifter.
Westvold Hansen krysset stavene på vegne av kampen over mållinjen også fredag og lagde en X.
– 16000 underskrifter er jo et høyt tall. Hvor mye har du jobba med dette egentlig?
– Det har jo vært mye fokus på dette i det siste og vi har fått så mange positive tilbakemeldinger. Vi føler at alle vil ha oss med i OL, så det er bare stå på videre med det.
– Vi kunne jo også se at Jessica Diggins støttet dere og stiller seg bak ønsket om OL-deltakelse. Hva synes du om det?
– Det betyr veldig mye at andre utøvere fra andre land og andre idretter viser sin støtte, sier 20-åringen.
Diggins vant for øvrig fredagens 10 kilometer i langrenn for kvinner på Birkebeineren skistadion.
– Hva tenker du om morgendagen?
– Nå skal jeg hematt og få en god natts søvn, og så skal jeg omstille og starte på nytt og fortsette med arbeidsoppgavene. Det er det som funker best har jeg funnet ut.
Westvold Hansen vant hele sju av åtte verdenscupkonkurranser forrige sesong. Denne vinteren er VM i Planica hennes store mål.
Lørdag venter altså en ny verdenscupkonkurranse i Lillehammer.
Marte Leinan Lund fra Tolga ble nummer 17 fredag, og hun kommenterer dagen slik:
Det er fryktelig kjedelig at jeg bommer så fælt i hoppbakken, men bortsett fra det har det vært en fin dag.
Leinan Lund fikk korona i juni og forteller at hun lå to måneder på sofaen.
– Så trakk jeg flere visdomstenner og det gikk et par uker der. Så ble jeg syk i oktober, og sliter med en rygg så lista er lang. Det har vært mye greier i sommer og høst, men nå står jeg nå her og er fornøyd med det.